* Değerli eşyalarınızı ve pasaportunuzu otellerde bulunan kasalarda saklamanız gerekir.

Hiçbir otel odanızda nakit para,mücevher ve benzeri eşyadan sorumlu tutulamaz.Otelden dışarı çıkarken harcamalara yeterli olacak miktarda para,kredi kartı ile pasaportun kimlik bölümünün fotokopisinin taşınması yeterli olacaktır.Ksaya sığmayan değerli eşyalarınızı valize kilitleyin.

* Otelinizden uluslararası ya da şehirlerarası telefon görüşmesi yapmadan önce ücretlerini öğrenin.

Otellerden yapılacak telefon görüşmeleri normalden pahalıdır.Telefon kartı,smart kart gibi uygulamalar yada kredi kartınızı kullanabileceğiniz telefonlar daha hesaplı olacaktır.İstediğiniz numarayı arayıp hemen sizi geri aramalarını istemek de iyi ve ekonomik bir çözüm olabilir.Postanelerdeki kontorlu telefonları da kullanabilirsiniz.Ücretsiz numara bile çevirmeden önce ücrete tabi olup olmadığını resepsiyona sorun.

* Cep Telefonunuzun uluslar arası kullanıma açık olup olmadığını önceden kontrol etmeniz gereklidir.

GSM teknolojisinde çalışan cep telefonları eğer kullanmakta olduğunuz operatörün anlaşması varsa büyük şehirlerde kullanılabilir.Ancak bunu için kullanmış olduğunuzoperatöe ile görüşmeniz ve hattınızı uluslar arası ve yurtdışı kullanıma açtırmanız gerekmektedir.Ne varki yurtdışında telefonunuzu kullanmanın kendi ülkenizden çok daha pahalı olduğunu unutmayın.Üstelik sizi arayanlarla konuştuğunuzda da ücretin ücretin büyük bir bölümü sizden tahsil edileceltir.Bu yüzden telefonunuzu kapalı olarak taşımanız ve yalnızca görüşme yapacağınız zamanlarda açmanız iyi bir fikir olabilir.

KOLAY ALIŞVERİŞ

* Kredi kartını kullanırken işlemin yanınızda yapılmasını isteyin.

Alışverişlerinizde kredi kartı kullanırken kopyalama ve sahtecilik girişimlerini önlemek için işlemin yanınızda yapılmasına dikkat edin.

* Hangi ülkelerden hangi malların yurtdışına çıkarılmasının yasak olduğunu öğrenin.

İster sanat eseri isterse antika olsun,örneğin değerli bir mücevheri satın almadan önce, o ülke sınırlarından sorunsuz çıkarabileceğinizden emin olun.Ayrıca ülkenize döndüğünüz zaman gerekli olabileceği için satıcının adını adresini ve faks numarasını not edin.Eğer aldıklarınızın adrese teslim edilmesini isterseniz bu işlem birkaç ay sürebilir.Özellikle mercan,fosil,fildişi konusunda kısıtlamaların olduğunu unutmayın.Örneğin  Mısır' da doldurulmuştimsah çıkarmak yasaktır.Ayrıca yurda dönmeden önce uğrayacağınız başka bir ülke varsa bu ülkeye bazı ürünlerin girmesi yasak olabilir,dikkatli olun.

EVE DÖNÜŞ

* Odanızdan ayrılmadan önce odanızdaki tüm çekmece ve dolapları kontrol edin.

Çekmecelerinizi kullanmamış olsanız bile bunu yapmayı ihmal etmeyin.Çünkü odanızı temizlemeye gelen kat görevlileri temizlik esnasında size ait olan eşyaları dolaplara kaldırmış olabilir.

* Biletinizi pasaportunuzu ve paralarınızı aldığınızdan emin olmadan hatta son bir kere daha kontrol etmeden lobiden ayrılmayın.

* Beraberinizdeki eşyalara gümrük vergisi tahakkuk ettirilmesini önleyin.
Tura çıkarken beraberinizde değerli ithal eşya götürüyorsanız satın alınmasıyla ilgili fatura vb belgeyi veya başka bir aidiyet belgesini yanınıza alın.aksi taktirde gümrük görevlileri sizden gümrük vergisi ve harcı tahsil etmek isteyebilir.Yurtdışına çıkarken kamera ve benzeri cihazları seri numaralarıyla birlikte gümrüğe kaydettirin.Mücevheratınız sigortalıysa veya değerliyse ilgili belgelerin fotokopilerini yanınızda getirin.

* Eksikliği en kısa sürede mutlaka seyahat acentanıza bildirin.

Eksikliği açık ve somut olarak derhal seyahat acentanıza bildirin.Telefon faks ile veya seyahat acentanızı temsil eden rehberinize yapacağınız bildirim sonucunda eksikliğin giderilmesi sağlanacak yada bu eksikliğin sorumlusuna yapılacak ödemeden gerekli kesinti yapılacak ve bu bedel size ödenecektir.
Unutmayın,seyahat acentanıza bildirmeden eksikliği tesise ekstra bedel ödeyerek gidermeye çalışmanız halinde bu bedelin size aynen geri ödenmesi ciddi gecikmelere yol açabilir.Çünkü siz bu durumda eksiklğin sorumlusundan bu bedelin tahsilin güçleştirmiş olursunuz.

* Rahatsızlığınızı belgeleyin.

Sizi rahatsız eden herşeyi açık olarak yazdığınız bir tutanağı bu hususları gören kişilere imzalatın.Özellikle tesis işletmecisi ve seyahat acentası temsilcisinin imzaları bulunması yerinde olacaktır.Tutanağın bir suretini saklayın ve diğer suretini seyahat acentanıza mümkünse tatil bitmeden veya en geç tatil bitiminden sonraki bir hafta içinde teslim edin.

 

 
fuarinfo.com @ Arar Tur tarafından hazırlanmaktadır. TURSAB Belge No: 892. Tüm hakları saklıdır.

> İLETİŞİM